#48 Karczmy, czyli jadło i napitki

Karczmy są integralną częścią zarówno Warhammera jak i innych RPGów. Każdy z nas zaczynał sesje w jednej z nich, zarówno jako gracz, jak i Mistrz Gry. Dlatego dziś chcemy poświęcić kilka chwil, aby porozmawiać nie tylko o samych karczmach, ale o tym: co tam serwowano, czym przepijano, co dobrze wziąć ze sobą na drogę i dlaczego Mroczne Elfy są ciągle głodne 😉

W ramach źródeł mam do plecenia kilka kanałów i filmów, zatem jeżeli angielski nie jest problemem a interesuje was nie tylko jadło, ale i życie w dawnych czasach to zajrzyjcie tutaj:

Secrets of the castle – jest to fajna seria o średniowiecznym budowaniu zamków i wszystkim z tym związanym, łącznie z życiem chłopów i rzemieślników. Z pewnością przydatne dla chcących spędzić wakacje w Bretonii.

Tudor Monastery – Ten sam kanał tym razem o życiu w przyklasztornej wsi, podobne zapewne można znaleźć gdzieś w Reiklandzie.

Modern History TV – Chłopskie jedzenie pożerane przez faceta, który jeździ na koniu w dziwnych ciuchach i macha rozmaitym żelastwem 🙂

Warhammer czerpie inspirację z wielu prawdziwych miejsc i okresów historycznych. Dlatego na drogę Werner poleca jeszcze trzy książki:

Stanisław Czerniecki, Compendium ferculorum, Kraków 1682.
Lucyna Sieciechowiczowa, Życie codzienne w renesansowym Poznaniu, Warszawa, 1976.
Hanna Lis, Paweł Lis, Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków, Warszawa 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *